LOGOWANIE
Zapamiętaj mnie

MANEKU - Kilka słów o Japońskich świętach wiosennych

Kilka słów o Japońskich świętach wiosennych


Ciekawostka
10/04/2016
Japończycy to bardzo pracowity naród jednak słyną też z przeróżnych świąt, festiwali i festynów. Jako, że nadeszła wiosna, przedstawiam w skrócie najpopularniejsze wiosenne święta obchodzone w Japonii.
(ok. 21 marca, święto ruchome)
Zaczynamy od Równonocy Wiosennej, czyli momentu, kiedy wędrówka słońca po niebie wydłuża się do długości trwania nocy. W Japonii jest to dzień wolny od pracy, święto o spokojnym, refleksyjnym charakterze, kiedy Japończycy odwiedzają groby swoich bliskich. Wszyscy podziwiają rozkwit przyrody i triumf życia nad śmiercią.
(29 kwietnia)
Dzień Showa (Zieleni), święto narodowe, Dawniej, bo do 1989r., były obchodzone urodziny cesarza, jednak następny cesarz urodził się w innym terminie. Nie rezygnując jednak ze święta postanowiono przemienić je właśnie w Dzień Zieleni, wspominając o tym, że cesarz Showa pisał min. książki o zwierzętach.(3 maja)
Tak, mowa tu o Święcie Konstytucji, jednak w Japonii konstytucja weszła w życie w 1947 roku, a u nas 1793. Jednak sama jej treść była zatwierdzona już 3 listopada 1946r. (przez cesarza Hirohito), zniesiono wówczas ustawę przypisującą cesarzowi status boski, Japonia wyrzekła się przemocy w sytuacjach konfliktu z innymi państwami i zlikwidowano armię (powstały Cywilne Siły Samoobrony).
(4 maja)
Kolejne święto narodowe, część długiego weekendu.
(5 maja)
Dzień Dziecka wolny od pracy, „Kodomo-no Hi”- dzień dziecka bez względu na płeć, do pewnego czasu świętowany tylko przez chłopców. Widoczne w obrzędach, dla synów przygotowuje się koinobori (latawce w kształcie karpi) i figurki/ dekoracje na wzór samurajskich zbroi. Ma to symbolizować: siłę, powodzenie, szybki awans społeczny i rozwój kariery zawodowej. W tym dniu za przysmak robią ciastka z ryżu, owinięte w dębowe/bambusowe liście.LucyChan
Punkty: 250

KOREKTA / EDYCJA: Aiko Umari