LOGOWANIE
Zapamiętaj mnie

MANEKU - Wielka trójca mangowa -15 faktów o Waneko, JPF i JG

Wielka trójca mangowa -15 faktów o Waneko, JPF i JG


Ciekawostka
30/03/2016
Te trzy wydawnictwa powinien znać każdy Otaku w Polsce. Mają one na swoim koncie najwięcej mang, w tym jedne z bardziej rozpoznawalnych tytułów na świecie, oraz najdłużej działają na polskim rynku. Są prawdziwymi wyjadaczami, a ja przedstawię 15 dość ciekawych faktów na temat tej trójki.1. Najstarsze i największe wydawnictwo, wydało pierwszą w Polsce mangę, „Aż do nieba” autorstwa Ikedy Riyoko . Co ciekawsze, jest ona romansem, dziejącym się w Polsce z przełomu XVII i XIX wieku. Miły akcent na początku przygody.
2. Jeden z tłumaczy JPFu, Paweł Dybała (tłumaczy on między innymi, „One Piece” czy „Blame!”), uczy na Krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim jako jeden z wykładowców. Zajęcia z nim mają studenci za studiów japonistycznych.
3. Na temat loga wydawnictwa jest sporo teorii, takich jak to, że na przykład, jest to rzepa, abstrakcja, ale w starych wydaniach mang było wspomniane, że jest to słonik. Inne źródła mówią, że Shin Yasuda, założyciel wydawnictwa, podobno inspirował się przy tworzeniu loga rysunkami swojej córki, co w sumie nie wyklucza wersji ze słonikiem.
4. Skoro przy panu Yasudzie jesteśmy… nie jest on jedynie założycielem pierwszego wydawnictwa mangowego w Polsce, ale był też pierwszą osobą która założyła restauracje z japońskim jedzeniem w naszym kraju. Restauracja nazywała się Tsubame i została stworzona w 1991 roku w Szczecinie. Pan Yasuda posiada w tej chwili swoją własną sieć restauracji pod nazwą Sushi Takumi.
5. W mandze Horimiya (którą wydaje wydawnictwo Waneko) jest postać, która nazywa się identyczne jak Shin Yasuda. Mangowy Shin jest nauczycielem języka angielskiego w Katagiri High School.1. Nazwa Waneko, podzielona na dwie częśći oznacza:
Harmonia (Wa) i Kot (Neko)
2. Ich pierwsza manga to „Cześć, Michael”, która opowiada o przygodach rudego kotka.
3. Pracownicy Waneko, jako jedyni odpowiadają codziennie na Asku (tak, zdaża im się odpowiadać w soboty i niedziele, jest to jednak dość rzadkie). Doprowadziło to do tego, że niektóre osoby pytają się tam o mangi, nie należące do tego wydawnictwa.
4. Jako jedyni posiadają czynnego Instagrama
5. W 2014 i 2015 roku Waneko osiągnęło największą ilość wydanych tomików, według magazynu Otaku.1. Wydawnictwo na początku swojej kariery wydawało polskie komiksy w tym kilka dōjinshi mang, takich tytułów jak „Naruto” („Akatsukiss”) i „Death Note” („Dead Not”, „Nearly”, „Notes”, „Trickster”) oraz parodie Harrego Pottera, „Chary Porter i sezon polowań na czarownice”.
2. Ich pierwszym komiksem był Česary, który pomimo tego, że nie ma robionych dodruków i już raczej nie będzie ich miał, to nadal ma swoją miniaturkę w sklepie Yatta. Nawet po renowacji strony, gdzie zrobiono porządek ze wszystkimi seriami nie dostępnymi w ich sklepie nadal tam gości. Dziwi jeszcze fakt, że od wydania serii minęło dziewięć lat.
3. Szefem Studia JG jest Jan Godwod, ale nigdzie nie ma oficjalnej informacji o tym, kto jest założycielem wydawnictwa.
4. Wcześniej wspomniany Jan Godwod, jest też redaktorem naczelnym magazynu Otaku.
5. JG posiada trzy strony internetowe. Oficjalną stronę wydawnictwa, sklep Yatta oraz osobną stronę magazynu Otaku. Na samym początku swojego istnienia Studio, wszelkie informacje z tych trzech różnych dziedzin swojego życia, publikowało na Otaku.pl. Wszystkie te strony mają taki sam system zabezpieczeń, więc na wszystkie możemy się zalogować tym samym loginem i hasłem.


Unhappyemo
Punkty: 1500

KOREKTA / EDYCJA: Yuu