LOGOWANIE
Zapamiętaj mnie

MANEKU - Gejsza - artystka czy kobieta lekkich obyczajów?

Gejsza - artystka czy kobieta lekkich obyczajów?


Ciekawostka
18/04/2016

Gejsza


Gejsza to kobieta w Japonii o umiejętnościach artystycznych, bawiąca gości rozmową, tańcem, śpiewem i grą na instrumentach. Potrafi prowadzić ceremonię parzenia i picia herbaty. Jest ubrana w tradycyjny strój... Lecz gejszą nie zostaje się tak łatwo. Zanim kobieta nią zostanie musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.
Gejsze uczą się dodatkowo manier, poznają literaturę i poezję. W Yoshiwarze i innych dzielnicach miłości gejsze były ściśle oddzielone od prostytutek. Tym niemniej tradycja gejszy wywodzi się od mężczyzn-błaznów, którzy zabawiali gości w domach publicznych. Pierwsze żeńskie gejsze również wywodziły się ze środowiska prostytutek (pierwsza kobieta, która nazywała siebie gejszą była prostytutką z Fukagawa).
Z czasem gejsze wyspecjalizowały się w "zawodzie" tancerek, lecz niektóre przechodziły do zajęcia prostytucji. Wśród ludzi jest błędny wizerunek gejszy, wiele osób myli ją z prostytutką. Na Zachodzie wziął się jednak przede wszystkim stąd, że Amerykanie okupujący Japonię po drugiej wojnie światowej korzystali z usług japońskich prostytutek (tzw. geisha girls), które często stylizowały się na gejsze (których tam w owym czasie się nie spotykało).
WSZYSTKO JASNE, CO? :D
W Yoshiwara gejsze były dzielone na dwie grupy: dorosłe i dziecięce, nazywane przez gości "kamieniami półszlachetnymi". Wyróżniały się one bogatymi fryzurami, które były ozdobione tak, że niejedna kobieta by zazdrościła. Nosiły kosztowne klejnoty, pierścienie i ozdoby ze złota i srebra. Na przyjęcia udawały się w małych grupach, przeważnie po trzy, w towarzystwie dwóch dziewcząt grających na bębenkach.
W ostatnich latach gejsz przybywa, głównie w Kioto. Spowodowane to zostało promocją tradycji przez rząd Japonii i coraz łatwiejszy dostęp do pełnienia tego zawodu. Gejsze są ważnym elementem japońskiej kultury.


✨女神✨
Punkty: 5795

KOREKTA / EDYCJA: Erez