LOGOWANIE
Zapamiętaj mnie

UPDATE command denied to user 'hitoshiiunmod1'@'10.7.20.39' for table 'mnk_articles'
MANEKU - Japońscy bogowie

Japońscy bogowie


Ciekawostka
25/08/2016
Dzisiaj, jak sam tytuł wskazuje przedstawię Wam z grubsza mitologię Japonii.

Zacząć trzeba od tego, że Japonia jest krajem monoteistycznym. Oznacza to, że wyznaje wielu bogów. Wyznawane są tam dwie kultury, a mianowicie buddyzm i shintō (stare wierzenia Japończyków). To podstawa wiedzy. Następnie trzeba zapoznać się z poszczególnymi bóstwami, by w pełni zrozumieć ich mitologie.

Izanag- stwórca najwyższy.

Amaterasu – naczelne bóstwo panteonu shintoistycznego Została stworzona z lewego oka stwórcy i wyznaczona do panowania nad nieboskłonem.

Amenominakanushi – jedno z trzech bóstw, które wyłoniły się jako pierwsze "w czasie, gdy powstawały niebo i ziemia". Dwa pozostałe to (według Kojiki) Takamimusubi i Kamimusubi. Uważany jest przez niektórych teologów za "boga początku".

Siedmiu bogów szczęścia (Shichi-fukujin): Benten (Benzaiten), Bishamon (Bishamonten), Daikoku, Ebisu, Fukurokuju, Hotei, Jurōjin.

Hachiman – bóg wojny.

Inari- bóg ryżu.

Izanami i Izanagi – para demiurgów, która zrodziła wyspy japońskie.

Okame- bogini wielorakiego szczęścia.

Sannyoshin – żeńskie bóstwa morskie: Tagiri, Tagitsu, Ichikishima. Rzadko występują pojedynczo. Zazwyczaj czczone pod wspólnym imieniem Sannyoshin.

Sarutahiko – bóg o czerwonej twarzy, przeraźliwie długim nosie i oczami jak lustra.

Sukunabikona- Opiekun lekarzy, zielarzy i farmaceutów.

Susanoo – bóg wiatru i burzy zrodzony z nosa Izanagiego.

Toyouke – bogini obfitego pożywienia.

Tsukuyomi – bóg księżyca zrodzony z prawego oka Izanagiego.

Oczywiście występuje również o wiele więcej bóstw niż wypisałem, ale na początek tyle wystarczy.
Jeśli jeszcze tu dotrwaliście, to mam dla was jeszcze kilka japońskich straszydeł.

Kappa – ziemno-wodne stworzenia, niewielkiego wzrostu (około metra), na plecach posiadają żółwie skorupy a na głowach wgłębienie, w którym znajduje się płyn umożliwiający im przebywanie pod wodą. Ich twarze są połączeniem pyszczków małpy i kota. Ręce i nogi wyglądają jak żabie, zakończone są pazurami. Kappy są złośliwe i lubią porywać ludzi w głębiny.

Ningyo – syreny płaczące perłami. Stworzenia ziemno – wodne, życzliwe ludziom. Zjedzenie mięsa Ningyo ma zapewniać wieczną młodość. (Plan: najpierw doprowadzić do łez i stać się bogatym, a potem zabić i zjeść XD).

Oni – diabły. Najczęściej spotykaną odmianą są półnagie osobniki z rogami na głowie. Mają szerokie paszcze i spiczaste uszy. W rękach maja widły, czasem "młotek szczęścia". Ich charaktery bywają bardzo różne – od krwiożerczych po łagodne i śmieszne.

Senninowie – nieśmiertelni mędrcy posiadający nadprzyrodzone moce.

Tengu – długonose gobliny popularne w folklorze. Są mściwe i krwiożercze, chętnie mieszają się w sprawy ludzi i popierają rozlew krwi. Potrafią unosić się w powietrzu i stawać się niewidzialnymi.

To tyle na dzisiaj jeszcze jako bonus ode mnie, za tak długi niebyt moich artykułów, łamańce językowe:
Kamuyamatoiwarehiko-cesaż uważany za piierwszego ziemskiego władcę.
Hikonasatakeugayafukiaezu- matka Kamuyamatoiwarehiko.Natsunoi555
Punkty: 1520

KOREKTA / EDYCJA: Aiko Umari